Το Ινστιτούτο Πολιτισμού, Δημοκρατίας και Εκπαίδευσης διοργανώνει το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο με θέμα «Μουσική και Καλλιτεχνική Εκπαίδευση στην Ελλάδα. Παρελθόν, παρόν και μέλλον», στην Πάτρα από 12 έως 13 Απριλίου 2019 στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Το συνέδριο επιδιώκει να διερευνήσει το επίπεδο της μουσικής και καλλιτεχνικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα στους εξής άξονες:

1. μουσική και καλλιτεχνική εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες της γενικής εκπαίδευσης από την προσχολική έως και τη δευτεροβάθμια.
  2. μουσική και καλλιτεχνική εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες της ειδικής εκπαίδευσης από την προσχολική έως και τη δευτεροβάθμια.
  3. μουσική και καλλιτεχνική εκπαίδευση στις προσφυγικές δομές.
  4. Μουσικά και Καλλιτεχνικά σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  5. Ιδιωτική Μουσική και καλλιτεχνική εκπαίδευση (ωδεία, σχολές, θεατρικά εργαστήρια, καλλιτεχνικά εργαστήρια, κέντρα δημιουργικής απασχόλησης, κ.λπ.)

Σκοπός του συνεδρίου είναι η καταγραφή και συζήτηση των προβλημάτων που αντιμετωπίζει η μουσική και καλλιτεχνική εκπαίδευση και ειδικότερα τα Μουσικά και Καλλιτεχνικά σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε θέματα που αφορούν:

• το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο της δημόσιας μουσικής και καλλιτεχνικής εκπαίδευσης
  • τις κτιριακές υποδομές
  • τη στελέχωση των σχολικών μονάδων με κατάλληλα καταρτισμένους και ειδικευμένους εκπαιδευτικούς
  • την κατάρτιση και δωρεάν διανομή σχολικών εγχειριδίων για τα μαθήματα μουσικής και καλλιτεχνικής παιδείας
  • τη μεταφορά των μαθητών προς και από τις σχολικές μονάδες
  • τη σίτιση των μαθητών κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου
  • τον εξοπλισμό των σχολικών μονάδων σε μουσικά όργανα και υλικά καλλιτεχνικής παιδείας
  • την πιστοποίηση των μουσικών γνώσεων των αποφοίτων των Μουσικών Σχολείων

Απώτερος στόχος του συνεδρίου είναι να διατυπωθούν προτάσεις για την αντιμετώπιση των χρονιζόντων προβλημάτων των Μουσικών και Καλλιτεχνικών Σχολείων και συνακόλουθα την αναβάθμιση της δημόσιας μουσικής και καλλιτεχνικής εκπαίδευσης στη χώρα μας.

Ολόκληρη η ανακοίνωση βρίσκεται αναρτημένη στην ιστοσελίδα: http://ipode.gr/conference/1o_art_music/ .