1η ανακοίνωση για το 10ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ «Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στη Διδακτική Πράξη» – (Σύρου) που θα γίνει στην Ρόδο στις 12, 13, 14 Απριλίου 2019

Σκοπός του Συνεδρίου

Σκοπός του Συνεδρίου είναι ο γόνιμος προβληματισμός και ο δημιουργικός διάλογος αναφορικά με την εφαρμογή των «Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση» (ΤΠΕ-Ε), καθώς και τις σύγχρονες πρακτικές έτσι όπως διαμορφώνονται στη σχολική πραγματικότητα. Ιδιαίτερα στοχεύει στο να ευαισθητοποιήσει τους/τις εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης προς την κατεύθυνση ανάδειξης των θεμάτων διδακτικής μεθοδολογίας με την αξιοποίηση των ΤΠΕ.

Το 10ο Συνέδριο απευθύνεται κυρίως στους:

• Εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Επιμορφωτές/τριες ΤΠΕ
  • Επιμορφωτές/τριες και επιμορφούμενους/ες στην διδακτική αξιοποίηση των ΤΠΕ Β΄ Επιπέδου.
  • Μέλη πανεπιστημιακών παιδαγωγικών τμημάτων
  • Φοιτητές/τριες (Παιδαγωγικών Τμημάτων και Τμημάτων Η/Υ & Πληροφορικής).
  • Μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση

Θεματολογία του Συνεδρίου

• Εκπαιδευτικό Λογισμικό και υπηρεσίες στήριξης του εκπαιδευτικού έργου
  • Παρουσιάσεις διδασκαλιών με αξιοποίηση των ΤΠΕ που πραγματοποιήθηκαν από εκπαιδευτικούς σε σχολικά εργαστήρια ή/και στις τυπικές αίθουσες διδασκαλίας.
  • Σενάρια διδασκαλίας μαθημάτων
  • Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδασκαλία μαθημάτων στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
  • Ανοιχτό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο με χρήση του OER Canvas.
  • Σενάρια χρήσης ανοιχτού λογισμικού από τον κατάλογο της ΕΕΛΛΑΚ
  • Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στην αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη.
  • Υπηρεσίες υποστήριξης σχολείων και εκπαιδευτικών. Τεχνική Υποστήριξη. Υποστήριξη παιδαγωγικού έργου.
  • Εξ αποστάσεως εκπαίδευση – Τηλεκπαίδευση.
  • Θεωρητική στήριξη και μεθοδολογία για την ένταξη των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη.
  • Αξιολόγηση Εκπαιδευτικού Λογισμικού.
  • Ανάπτυξη και Αξιοποίηση Ανοικτού Λογισμικού.
  • Θέματα Εκπαιδευτικής Πολιτικής στις ΤΠΕ.
  • Διαδραστικοί πίνακες.
  • Εκπαιδευτική Ρομποτική.
  • Αξιοποίηση των μαθησιακών αντικειμένων από τα αποθετήρια υλικού.
  • Εκπαιδευτική Καινοτομία
  • Οι ΤΠΕ στη διδασκαλία και ενσωμάτωση προσφυγικών πληθυσμών
  • Η χρήση των ΤΠΕ και αυτοματισμών για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
  • Εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα
  • Μάθηση με κινητές συσκευές (Mobile learning)

Διαδίκτυο

• Εκπαιδευτική χρήση του Διαδικτύου.
  • Σχεδίαση/υλοποίηση δικτυακών τόπων με περιεχόμενο σχετικό με την εκπαίδευση.
  • Θέματα ασφάλειας για τo σχολικό δίκτυο/διαδίκτυο.
  • Σχεδίαση της δομής και του περιεχομένου «σχολικών  ιστοσελίδων».
  • Παρουσιάσεις εργασιών με χρήση Διαδικτύου στα σχολεία.
  • Χρήση του Διαδικτύου στην επιμόρφωση και εκπαίδευση εξ αποστάσεως.
  • Διαδίκτυο και συνεργατική μάθηση. Συνεργασία σχολείων, μαθητών για την εκπόνηση εργασιών με τη χρήση του Διαδικτύου.
  • Υπηρεσίες Κοινωνικής Δικτύωσης (Web 2.0).
  • Παρουσίαση εφαρμογών Web 2.0 στα εργαστήρια, με δραστηριότητες και φύλλα εργασίας.Ιστολόγια (Blogs), Wikis, Κοινότητες Μάθησης, CMS, LMS.Θεωρητική στήριξη και μεθοδολογία για την ένταξη των ΤΠΕ στη διδακτική πράξη.
  • Δράσεις eTwinning
  • Ασφάλεια στο Διαδίκτυο
  • Ανοιχτές τεχνολογίες, ανοιχτά δεδομένα

Διοργάνωση:

• Ελληνική Ένωση για την αξιοποίηση των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση e-Δίκτυο-ΤΠΕ-Ε (www.e-diktyo.eu)
  • Πανελλήνια Ένωση εκπαιδευτικών για τις Φυσικές Επιστήμες «Μιχάλης Δερτούζος» (www.ekped.gr)
  • Πανεπιστήμιο Αιγαίου (Τμήμα Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων, Σύρος http://www.syros.aegean.gr )
  • Σύλλογος Επιμορφωτών για την αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (ΣΕΠ – ΤΠΕ@Ε http://sep-tpe.gr/ )
  • Πανελλήνια Επιστημονική Ένωση Νηπιαγωγών  για την Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών (Π.Ε.E.Ν.Α@ΤΠΕ)

Συνδιοργανωτές:

• Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου
  • Διεύθυνση Π/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Κυκλάδων
  • Διεύθυνση Π/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Δωδεκανήσων
  • Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Κυκλάδων
  • Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπαίδευσης Νομού Δωδεκανήσων
  • 1ο ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου
  • 2ο ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου
  • eTwinning
  • Εταιρία Ελεύθερου Λογισμικού – Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΕΛΛΑΚ)

Οδηγίες για την αποστολή εισηγήσεων δείτε στο

Σημαντικές Ημερομηνίες
30 Νοεμβρίου 20181η ανακοίνωση διοργάνωσης του Συνεδρίου
13 Φεβρουαρίου 2019Υποβολή περίληψης μέχρι 500 λέξεων για όλες τις κατηγορίες εργασιών
15 Φεβρουαρίου 2019Ενημέρωση αποδοχής
15 Μαρτίου 2019Υποβολή πλήρων κειμένων για όλες τις κατηγορίες εργασιών
26 Μαρτίου 2019Υποβολή τελικών κειμένων για τα πρακτικά του Συνεδρίου
5 Απριλίου 2019Ανακοίνωση προγράμματος Συνεδρίου
12 – 14 Απριλίου 2019Διεξαγωγή Συνεδρίου

Σημαντικές παρατηρήσεις

• Η παρακολούθηση του συνεδρίου είναι δωρεάν
  • Για την διαμονή σας ήδη η οργανωτική επιτροπή έχει κλείσει συμφωνίες με ξενοδοχεία με τιμές που κυμαίνονται από 25€ – 50€. Περισσότερες πληροφορίες στο site του συνεδρίου τις επόμενες ημέρες
  • Η ενημέρωση αποδοχής εργασίας μετά την υποβολή περίληψης μέχρι 500 λέξεων για όλες τις κατηγορίες εργασιών έχει ως στόχο τον έγκαιρο προγραμματισμό της μετακίνησης.

Δικτυακός τόπος: www.e-diktyo.eu

Επικοινωνία: Νίκος Τζιμόπουλος  ntzimop@sch.gr