Ψηφιακές Παρουσιάσεις Διαδικτυακών Σεμιναρίων του Νοσοκομείου Παίδων ‘‘Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ’΄ για Σχολικούς Νοσηλευτές (ΠΕ25) – ΔΠΕ Κυκλάδων

‘‘Ψηφιακές Παρουσιάσεις’’ των αντίστοιχων Διαδικτυακών Σεμιναρίων του Νοσοκομείου Παίδων ‘‘Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ’’ :

Θεματική Ενότητα «Σακχαρώδης Διαβήτης τύπου 1»  –  (Η ενότητα περιλαμβάνει 3 power point).

Η εισήγηση πραγματοποιήθηκε από την Α’ Παιδιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγήτρια/ Διευθύντρια κ. Κανακά  Χριστίνα – Gantenbein.

Εισηγητές:

• Ο Δρ. Νικόλας Νικολαίδης, Παιδίατρος, Επιστημονικός Συνεργάτης του Διαβητολογικού Κέντρου και Μονάδας Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Διαβήτη της Α’ Παιδιατρικής Κλινικής Ιατρικής Σχολής Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ΝΠ “Η Αγία Σοφία”.
  • Ο Δρ. Βασιλάκης Ιωάννης-Ανάργυρος, Παιδίατρος- Παιδοενδοκρινολόγος- Διαβητολόγος Επιμελητής Α’ ΕΣΥ, Διαβητολογικό Κέντρο- Μονάδα Ενδοκρινολογίας, Μεταβολισμού και Διαβήτη, Α’ Παιδιατρική Κλινική Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, ΝΠ “Η Αγία Σοφία”.
  • Η κα Γκίκα Ιωάννα– Μαρία, Εξειδικευμένη Νοσηλεύτρια Διαβήτη, Α’ Πανεπιστημιακής Κλινικής του Γ.Ν.Π.Α ‘Η Αγία Σοφία’.

Το Σεμινάριο διεξήχθη τη Δευτέρα, 12-2-2024, 12 – 14 μ.μ.

Θεματική Ενότητα «Αναπτυξιακές Διαταραχές – Φ.Α.» –  (Η ενότητα περιλαμβάνει 2 power point).

Η εισήγηση πραγματοποιήθηκε από την Παιδοψυχιατρική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγήτρια/ Διευθύντρια κ. Παπανικολάου Κατερίνα.

Εισηγητές:

• Η κα Ταγκούλη Ευδοκία, Παιδοψυχίατρος – Διευθύντρια ΕΣΥ,
  • Η Δρ. Ντρε Βασιλική, Προϊσταμένη Τομέα Νοσηλευτικής Υπηρεσίας και Νοσηλεύτρια Ψυχικής Υγείας στο Γ.Ν.Π.Α  Ή Αγία Σοφία΄.

Το Σεμινάριο διεξήχθη την Τρίτη, 13-2-2024, 12 – 14 μ.μ.

Θεματική Ενότητα «ΑΛΛΕΡΓΙΑ»  –  (Η ενότητα περιλαμβάνει 1 power point).

Εισηγητής:

• Ο Δρ Κακλέας Κωνσταντίνος , Παιδίατρος – Παιδοαλλεργιολόγος, Επιμελητή Α’ ΑΠΠΚ, Γ.Ν.Π.Α ‘Η Αγία Σοφία’.

Το Σεμινάριο διεξήχθη την Πέμπτη, 15-2-2024, 12 – 14 μ.μ.

Θεματική Ενότητα «Επιληψία»  –  (Η ενότητα περιλαμβάνει 1 power point).

Η εισήγηση πραγματοποιήθηκε από το Νευρολογικό Τμήμα του Νοσοκομείου Παίδων, Διευθύντρια Ε.Σ.Υ. κ. Κατσαλούλη Μαρίνα.

Εισηγητής:

• Η κ. Σαρειδάκη Δόξα – Ελένη, Επιμελήτρια Β΄ Νευρολογικής Κλινικής Γ.Ν.Π.Α ‘Η Αγία Σοφία’.

Το Σεμινάριο διεξήχθη την Παρασκευή, 16-2-2024, 12 – 14 μ.μ.

ΕΠΙΛΗΨΙΑ- Σαρειδάκη Δόξα Ελένη

Εκφράζω θερμές ευχαριστίες και μεγάλη εκτίμηση, στα στελέχη της Διοίκησης, της Ιατρικής και της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία», για την τιμητική ανταπόκριση να αναλάβουν να διοργανώσουν και να διεξάγουν με τόση μεγάλη επιτυχία το Επιμορφωτικό Πρόγραμμα Σχολικών Νοσηλευτών, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο το ενδιαφέρον που έχουν για τη Σχολική Νοσηλευτική, τους υποστηριζόμενους μαθητές και τους γονείς τους και για όλη τη σχολική κοινότητα.

Ευχαριστώ ιδιαίτερα:

α) Τον κύριο Παπασάββα Εμμανουήλ, Διοικητή του Νοσοκομείου.

β) Τις Καθηγήτριες/ Διευθύντριες των Κλινικών που ανέλαβαν την προετοιμασία των θεματικών εισηγήσεων, κ.κ.: Κανακά  Χριστίνα – Gantenbein, Παπανικολάου Κατερίνα, Κατσαλούλη Μαρίνα.

γ) Τους Εισηγητές των θεματικών ενοτήτων, κ.κ.: Νικόλα Νικολαΐδη, Βασιλάκη Ιωάννη-Ανάργυρο, Γκίκα Ιωάννα–Μαρία, Ταγκούλη Ευδοκία, Ντρέ Βασιλική, Κακλέα Κωνσταντίνο, Σαρειδάκη Δόξα – Ελένη (η επιστημονική ιδιότητα τους αναφέρεται παραπάνω).

δ) Τις κυρίες Βλαχιώτη Ευφροσύνη, Διευθύνουσα και Δερδεμέζη Αγγελική, Υπεύθυνη τμήματος Εκπαίδευσης, της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου.

ε) Την κ. Τόλη Θεοδώρα, Σύμβουλο Εκπαίδευσης (ΠΕ 25) Θεσσαλονίκης, για την πρόσκληση συμμετοχής στο  Επιμορφωτικό Πρόγραμμα των Σχολικών Νοσηλευτών από τη Βόρειο Ελλάδα.

Περισσότερο θέλω να ευχαριστήσω εσάς, τους Σχολικούς Νοσηλευτές απ όλη τη χώρα, που συμμετείχατε μαζικά, με ενδιαφέρον και δημιουργική ένταση, για να βοηθήσετε όσο καλύτερα μπορείτε τους μαθητές σας στα σχολεία που υπηρετείτε.

Ευελπιστώ, το Επιμορφωτικό Πρόγραμμα Σχολικών Νοσηλευτών του Νοσοκομείου Παίδων «Η Αγία Σοφία», να επαναλαμβάνεται στην αρχή κάθε σχολικού έτους και να αποτελέσει σημείο αναφοράς της επιστημονικής και επαγγελματικής ανέλιξης των Σχολικών Νοσηλευτών και παράγοντα εδραίωσης του θεσμού της Σχολικής Νοσηλευτικής στην Εκπαίδευση.

Με εκτίμηση.

Χείλαρης Σπύρος

Σύμβουλος Εκπαίδευσης

Σχολικών Νοσηλευτών (ΠΕ 25)