Ενίσχυση εκπαιδευτικών σε θέματα Ψυχικής Υγείας από την ΚΛΙΜΑΚΑ – ΔΠΕ Κυκλάδων

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων διά της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με την ΚΛΙΜΑΚΑ (Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας Ν.Α. Κυκλάδων – Κέντρο Ημέρας Πρόληψης για την Αυτοκτονία) και τις: Δ.Π.Ε. Ηρακλείου Κρήτης, Δ.Π.Ε. Κοζάνης, Δ.Π.Ε. Μαγνησίας, Δ.Δ.Ε. Αργολίδας, Δ.Δ.Ε. Ευβοίας και Δ.Δ.Ε. Κεφαλληνίας, διά των Υ.Σ.Δ. διοργανώνει διαδικτυακές παρουσιάσεις  για την ψυχική ενίσχυση των εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο πλαίσιο της υποστήριξης της σχολικής κοινότητας και των δράσεων ενδυνάμωσης των εκπαιδευτικών.

Οι παρουσιάσεις μπορεί να αξιοποιηθούν στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης.

Σκοπός: Η ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με θέματα ψυχικής υγείας και τρόπους διαχείρισής τους στο σχολικό περιβάλλον.

Οι τρεις (3) θεματικές ενότητες που θα αναπτυχθούν είναι:

1. Ψυχική υγεία και ενίσχυση της ψυχικής ανθεκτικότητας
  2. Αγχώδεις και συναισθηματικές διαταραχές
  3. Πρόληψη των αυτοκαταστροφικών συμπεριφορών

Χρόνος Υλοποίησης

Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024, 14:00-15:30

Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024, 14:00-15:30

Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024, 14:00-15:30

Ομιλητές:

1. Κυριάκος Κατσαδώρος, Ψυχίατρος και Επιστημονικός Διευθυντής, ΚΛΙΜΑΚΑ
  2. Παναγιώτα Τούμπα, Κλινική ψυχολόγος, Επιστημονικά υπεύθυνη Κ.Μ.Ψ.Υ. Ν.Α. Κυκλάδων, ΚΛΙΜΑΚΑ
  3. Χαρά Βλαστάρη, Ψυχολόγος, Κέντρο Ημέρας για την Πρόληψη της Αυτοκτονίας (Κ.Η.Π.Α.), ΚΛΙΜΑΚΑ
  4. Μαρία Βάγια, Ψυχίατρος, Κ.Η.Π.Α., ΚΛΙΜΑΚΑ
  5. Ειρήνη Λεμούσια, Ψυχίατρος, Κ.Η.Π.Α., ΚΛΙΜΑΚΑ

Συμμετοχή:

Όσοι και όσες εκπαιδευτικοί ή/και σχολικές μονάδες ενδιαφέρονται, συμπληρώνουν τον σύνδεσμο:

https://forms.gle/XuyWa4D2msHjHmxE9, μέχρι την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024.

Χώρος: Πλατφόρμα ZOOM (Θα σταλεί ο σύνδεσμος σε σχετικό ενημερωτικό σημείωμα μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις).

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/τριες των Δημοτικών Σχολείων της Διεύθυνσης να μεριμνήσουν για την έγκαιρη ηλεκτρονική και ενυπόγραφη ενημέρωση των εκπαιδευτικών και των μελών του ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού του σχολείου τους.

Για  οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση, είμαστε στη διάθεσή σας.