Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Κυκλάδων μαζί με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων, δια μέσου των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με την Ένωση Προφορικής Ιστορίας (ΕΠΙ) και την Ομοσπονδία Παριανών Συλλόγων, συνδιοργανώνουν διαδικτυακό σεμινάριο που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και ειδικοτήτων των Κυκλάδων.

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί σε τρεις τρίωρες συναντήσεις, ημέρα Δευτέρα: 27/9, 4/10 & 11/ 10/2021.

«Η προφορική ιστορία είναι μια ιστορία που: δομείται γύρω από τους ανθρώπους, ζωντανεύει την ίδια την ιστορία και διευρύνει τον ορίζοντά της, φέρνει την ιστορία μέσα στην κοινότητα και τη βγάζει έξω από αυτήν, προσφέρει μια αμφισβήτηση των κοινών τόπων της ιστορίας, είναι ένα μέσο ριζικής μεταμόρφωσης της κοινωνικής σημασίας της ιστορίας» Paul Thompson

Φωνές από το παρελθόν – Προφορική Ιστορία, 2002, 53.

Δηλώσεις συμμετοχής έως την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021, και ώρα 12.00 στο παρακάτω google-link:

Περισσότερα στο συνημμένο έγγραφο: «Η Προφορική Ιστορία ως αφετηρία δημιουργικών διαλόγων και καινοτόμων σχολικών δράσεων», διαδικτυακό σεμινάριο 3 συναντήσεων για εκπαιδευτικούς.