Παρακαλούνται οι αναπληρωτές/ αναπληρώτριες εκπαιδευτικοί να προσέρχονται στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων διαθέτοντας τυπωμένα και συμπληρωμένα τα παρακάτω δικαιολογητικά. Εφιστούμε την προσοχή στην επιλογή των εντύπων ανάλογα με το πρόγραμμα σύμφωνα με το οποίο γίνεται η πρόσληψη.

1. Ατομικά στοιχεία αναπληρωτών

Ατομικά στοιχεία αναπληρωτών (Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ))

2. Τίτλος Σπουδών (φωτοαντίγραφα) – Σε περίπτωση ξενόγλωσσου πτυχίου: αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ

3. Υπεύθυνη δήλωση α) περί μη άσκησης ποινικής δίωξης, β) περί μη σνταξιοδότησης, γ) περί μη άσκησης εμπορίας κατ’ επάγγελμα

Υπεύθυνη δήλωση (Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ))

4. Πρωτότυπη ιατρική γνωμάτευση από παθολόγο ή γενικό ιατρό, Δημοσίου ή ιδιώτη.

5. Πρωτότυπη ιατρική γνωμάτευση από ψυχίατρο. Δημοσίου ή ιδιώτη.

6. Πιστοποιητικό στρατολογίας.

7. Φωτοτυπία 1ης σελίδας βιβλιαρίου ΕΘΝΙΚΗΣ Τραπέζης (1ο όνομα δικαιούχου ο/η εν λόγω εκπαιδευτικός)

8. Αποδεικτικά στοιχεία:

α) ΑΦΜ

β) ΑΜΚΑ

γ) ΑΜΑ

δ) ΑΔΤ (φωτοτυπία και οι 2 όψεις του Δελτίου)

9. Πρωτότυπη πράξη ανάληψης υπηρεσίας στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης

Πρωτότυπη πράξη ανάληψης υπηρεσίας στη ΔΠΕ (Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) )

10. Μεταπτυχιακοί Τίτλοι Σπουδών (Δύο φωτοαντίγραφα)

Αίτηση συνάφειας Μεταπτυχιακού ή Διδακτορικού Τίτλου (Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ))

11. Βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από Α/θμια ή/και Β/θμια Εκπαίδευση (φωτοαντίγραφα)

Αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας (προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ))

12. Σε περίπτωση που οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας δεν είναι από Α/θμια ή Β/θμια Εκπαίδευση (ΙΕΚ, ΝΠΙΔ, Σχολές Μαθητείας, ΟΑΕΔ, κ.λ.π.) θα πρέπει να αναγράφονται τα κάτωθι στοιχεία:

Α. αποφάσεις πρόσληψης και απόλυσης

Β. ιδιότητα με την οποία υπηρέτησαν

Γ. η σχέση εργασίας

Δ. το ωράριο εργασίας (πλήρες ή μειωμένο)

Ε. το υποχρεωτικό πλήρες ωράριο

ΣΤ. η διάρκεια των προϋπηρεσιών

Ζ. η νομική μορφή του φορά απασχόλησης καθώς και αν υπάγεται στο πεδίο εφαρμογής της παρ.1 του άρθρου 7 του Ν.4354/2015.

12. Ένσημα ΙΚΑ

13. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (που έχει εκδοθεί μέχρι 3 μήνες πριν)

Αίτηση για χορήγηση οικογενειακού επιδόματος (Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ))

Για τους έγγαμους/ες με τέκνα που σπουδάζουν και είναι μεταξύ 18 και 25 ετών απαιτείται Βεβαίωση φοίτησης. Για τους έγγαμους/ες με τέκνα που υπηρετούν τη στρατιωτική του θητεία απαιτείται βεβαίωση υπηρέτησης.

14. Δελτίο ανεργίας (φωτοτυπία)

15. Σε περίπτωση κύησης/ λοχείας, βεβαίωση ΙΚΑ

16. Σεμινάριο 400 ωρών (αν υπάρχει και μόνο σε περίπτωση πρόσληψης από τον Πίνακα Ειδικής Αγωγής)

17. Σε περίπτωση ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, μεσογειακή αναιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας) απαιτείται σχετική ιατρική γνωμάτευση που την πιστοποιεί η το πιστοποιητικό ΚΕΠΑ εις διπλούν.