ΠΡΟΣΟΧΗ! ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΟΡΘΟ!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τα Τμήματα Θεατρικών Σπουδών και Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, το Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων διοργανώνουν τριήμερο συνέδριο με τίτλο «Οι τέχνες στο ελληνικό σχολείο: παρόν και μέλλον» στις 11, 12 και 13 Οκτωβρίου 2018, στη Φιλοσοφική Σχολή, στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

Κύριος σκοπός του συνεδρίου είναι η ανάδειξη της κρίσιμης θέσης των τεχνών στον σχεδιασμό της εκπαιδευτικής πολιτικής για το μελλοντικό σχολείο και η παραγωγή εκπαιδευτικού υλικού.

Το συνέδριο αναπτύσσεται σε πέντε αμφιθέατρα και εννέα αίθουσες με ομιλίες σε παράλληλες συνεδρίες και εργαστήρια, βιωματικού χαρακτήρα και παρουσίασης καλών πρακτικών.

Συμμετέχουν 400 σύνεδροι, μέλη της ακαδημαϊκής και σχολικής κοινότητας από όλη την Ελλάδα, που εξετάζουν μία πλειάδα ζητημάτων: τη δυναμική σύγχρονων πρακτικών στη διδακτική των τεχνών, τη συνέργεια των τεχνών μέσα στη σχολική πραγματικότητα, τη συνεργασία εκπαιδευτικών καλλιτεχνικών ειδικοτήτων μεταξύ τους ή με άλλους εκπαιδευτικούς, τη σχέση της τέχνης στο σχολείο με την τέχνη στην κοινότητα, το ρόλο της τέχνης στην ειδική αγωγή και στη διδακτική των επιστημών, της ιστορίας, της γλώσσας, της νεοελληνικής λογοτεχνίας,της αρχαίας ελληνικής γραμματείας κ.ά.

Το συνέδριο απευθύνεται στην εκπαιδευτική και καλλιτεχνική κοινότητα αλλά και σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Καθημερινά εκτείνεται χρονικά από τις 9:00 το πρωί έως τις 20:30 το βράδυ.

Η παρακολούθηση των ομιλιών και η συμμετοχή στα εργαστήρια είναι δωρεάν με εγγραφή στην ηλεκτρονική σελίδα του συνεδρίου.

Στην εναρκτήρια συνεδρία που θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Πέμπτης 11 Οκτωβρίου 2018 στο κεντρικό αμφιθέατρο της Φιλοσοφικής Σχολής AULA, στις 9:00, θα απευθύνουν χαιρετισμό εκπρόσωπος του Υπουργείου Παιδείας, ο Πρόεδρος του ΙΕΠ, καθηγητής Γεράσιμος Κουζέλης, ο Πρύτανης της ΑΣΚΤ, καθηγητής Πάνος Χαραλάμπους, η κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής καθηγήτρια Ελένη Καραμολέγκου, ο πρόεδρος του Τμήματος Θεάτρου ΑΠΘ καθηγητής Ιάκωβος Ποταμιάνος, η πρόεδρος του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη (χορηγός του συνεδρίου), κ. Καλή Κυπαρίσση- Παγουλάτου και η πρόεδρος του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, καθηγήτρια Χρυσόθεμις Σταματοπούλου- Βασιλάκου που θα κηρύξει και την έναρξη των εργασιών του συνεδρίου.

Για την πρόσβαση, το πρόγραμμα, τα εργαστήρια και την εγγραφή, παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να επισκεφθούν την ιστοσελίδα του συνεδρίου:

Στο facebook:

Για επικοινωνία: texnes_sxoleio@theatre.uoa.gr

Για επικοινωνία με εκπροσώπους του Τύπου: 6932588538

Με τη βεβαιότητα ότι η τέχνη μπορεί να μεταμορφώσει τη ζωή και με την πίστη ότι η παιδεία θεάτρου, μουσικής και εικαστικών είναι αγαθό που το δικαιούνται εξ ίσου όλοι οι  μαθητές και όλες οι μαθήτριες μοιραζόμαστε εμπειρίες και όνειρα για ένα νέο αύριο.

Σας περιμένουμε στην Φιλοσοφική να ανταμώσουμε και να γνωριστούμε.

Η Οργανωτική Επιτροπή