ΤΙΤΛΟΣ: “Μέρα ή νύχτα;” Ο υπολογιστής κάνει ό,τι του πούμε

ΤΑΞΗ: Β’

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2017-18

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ/Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ: Μαρία Ιωσηφίδου

ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑ: Τ.Π.Ε Lila Zero. (Πληροφορική)

ΣΤΟΧΟΙ:

Γνωστικοί
Να γνωρίσουν την έννοια της εντολής και του προγράμματος Three Armed Forces War 4.

Να έρθουν σε επαφή για πρώτη φορά με τη δομή ελέγχου (εάν… τότε…)

Ψυχοκινητικοί

Να ζωγραφίσουν και να δημιουργήσουν με τη φαντασία τους ώστε να αποτυπώσουν στο υπόβαθρο του Scratch τη μέρα και τη νύχτα Google Play Store movie.

Να ασκηθούν στη διαχείριση του πληκτρολογίου (αγγλικά προς ελληνικά, κεφαλαία- μικρά, θαυμαστικό, ερωτηματικό) 패스워드 사전 파일 다운로드.

Να ακούσουν ήχους που διαθέτει το λογισμικό και να τους ενσωματώσουν στο πρόγραμμά τους 드래곤에이지 인퀴지션 다운로드.

Να διαχειριστούν (με βάση κι αυτό το έργο) τη διαδικασία της σωστής αποθήκευσης (πού, με ποιο όνομα) και τη διαδικασία της ανάκτησης αρχείου agust d 다운로드.

Συναισθηματικοί

Να αντιληφθούν ότι στο πρόγραμμα έχει αξία η σειρά των εντολών 슈퍼피쉬 다운로드.

Να συνειδητοποιήσουν ότι ο υπολογιστής «Κάνει ό,τι του πεις!».

Να συνεργαστούν καθώς πάντα κάθονται δυο παιδιά σε κάθε υπολογιστή 국민 보건 체조 다운로드.

ΣΥΝΤΟΜΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ:

Συζητήσαμε ότι θέλουμε να κάνουμε τον υπολογιστή να μας ρωτάει και να κάνει πράγματα ανάλογα με ό,τι του απαντούμε entry coding.

Ξεκινήσαμε από το πιο απλό: να ρωτάει το όνομά μας και να μας χαιρετάει μ’ αυτό Genobus 2. «Τρέχοντας» το πρόγραμμα μερικές φορές, τα παιδιά γρήγορα αντιλήφθηκαν ότι μπορούσαν να γράφουν ό,τι ήθελαν κι ο υπολογιστής να απαντάει.

Συνεχίσαμε με την ερώτηση: «Μέρα ή Νύχτα» κι επομένως ζωγραφίσαμε τα κατάλληλα υπόβαθρα.

Διαλέξαμε να έχουμε ένα διαφορετικό υπόβαθρο όταν ξεκινάει το πρόγραμμα.

Στο τέλος, επενδύσαμε μουσικά το έργο μας.

ΠΗΓΕΣ – ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ: Προγραμματιστικό περιβάλλον του Scratch.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ:

ΣΧΕΤΙΚΟΙ ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ: