«Οι Αξιώτικες Πατημασιές μίας Θαλάσσιας Χελώνας» -1ο βραβείο στον 14ο  Διεθνή Διαγωνισμό «Cinema…διάβασες;» 6ο ΝΓ Νάξου, ΝΓ Γλινάδου και ΝΓ Σαγκρίου Νάξου. – ΔΠΕ Κυκλάδων

Η βραβευμένη ταινία τριών νηπιαγωγείων της Νάξου: του 6ου ΝΓ Νάξου, του ΝΓ Γλινάδου και του ΝΓ Σαγκρίου Νάξου βρίσκεται στον σύνδεσμο: https://studio.youtube.com/video/zjolgj4ZLZk/edit

Οι Νηπιαγωγοί «οδήγησαν» τα παιδιά σε μια αναζήτηση για τους λόγους που η θαλάσσια χελώνα απειλείται, να προτείνουν λύσεις αντιμετώπισης του προβλήματος, να βρουν τρόπους αφύπνισης της τοπικής κοινωνίας. Η ιστορία που έφτιαξαν για τη χελώνα Καρέτα-Καρέτα με τίτλο: «Οι Αξιώτικες Πατημασιές μιας Θαλάσσιας Χελώνας» κέρδισε το 1ο Βραβείο στον 14ο  Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «Cinema…διάβασες;».

Η Δ.Π.Ε. Κυκλάδων συγχαίρει τις 10 Νηπιαγωγούς: Στυλιανή Αλεξίου, Ελένη Ανδρεούδη, Ελένη Κατρανιά, Ειρήνη Μανδηλαρά, Ευαγγελία Μπερέτη, Ναταλία Παπαχαντζή, Μαρίνα Σιδερή, Ευαγγελία Σφακιανού, Βασιλική Τσιόγκα, Βασιλική Χουζούρη που συνεργάστηκαν με τόσο μεράκι σε αυτήν την ευαίσθητη και ελκυστική ταινία animation, καθώς και τους 54 μαθητές και μαθήτριες που έβαλαν ο καθένας και η καθεμία το δικό του/της  λιθαράκι του στο δρόμο της επιτυχίας.  Η ταινία μαθητών και εκπαιδευτικών απέσπασε το 1ο βραβείο και  η βράβευση θα πραγματοποιηθεί σε εκδήλωση  στις 9 Δεκεμβρίου 2024, στο ” Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης”.