ΟΔΗΓΙΕΣ για ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΣΧΟΛ. ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ – ΔΠΕ Κυκλάδων

Σε συνέχεια τηλεφωνικής επικοινωνίας  με τις Περιφ. Δ/νσεις Εκπ/σης  περί  ζητημάτων που έχουν προκύψει σχετικά με τις γνωματεύσεις για σχολικό Νοσηλευτή μέσω ΗΔΙΚΑ από Δ/ντη κλινικής , ενημερώνουμε τα παρακάτω:

Το σημείο  της Εγκυκλίου με αρ. 48877/Δ3/14.05.2024 που αφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα περιγράφει:

«Πρωτότυπη Γνωμάτευση/Βεβαίωση Δημόσιου Νοσοκομείου, που έχει εκδοθεί μέσω του Συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της ΗΔΙΚΑ Α.Ε. στην οποία να περιγράφεται με σαφήνεια η αναγκαιότητα υποστήριξης από Σχολικό Νοσηλευτή, εκδοθείσα έως 6μήνες νωρίτερα από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης του/της γονέα στη σχολική μονάδα (εντός των προθεσμιών της παρούσας εγκυκλίου). Η εν λόγω Γνωμάτευση/Βεβαίωση φέρει σφραγίδα από Διευθυντή/ντρια Κλινικής του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή Πανεπιστημιακής Κλινικής όπως και ευδιάκριτη την σφραγίδα της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ (στρογγυλή) και προσκομίζεται απαραιτήτως μαζί με την αίτηση. Οπωσδήποτε επίσης, περιγράφεται ο σκοπός για τον οποίο εκδόθηκε η εν λόγω Γνωμάτευση («για σχολ. νοσηλευτή» άρθ. 1 παρ. 3 σημ. «δ». και αρθ.4 παρ.1 σημείο «v» της με αρ.4062/Β΄/2021 ΚΥΑ (Β΄3549)).

Στην Γνωμάτευση/Βεβαίωση Δημόσιου Νοσοκομείου, που έχει εκδοθεί μέσω του Συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της ΗΔΙΚΑ Α.Ε., ο αριθμός πρωτοκόλλου ταυτίζεται με τον αριθμό του «ραβδωτού κώδικα» (Barcode) της εκδοθείσας βεβαίωσης.».

Σύμφωνα με το τρόπο που λειτουργεί το Σύστημα της ΗΔΙΚΑ, προκειμένου να εισέλθουν οι ιατροί  στην εφαρμογή, χρησιμοποιούν   τους μοναδικούς προσωπικούς τους κωδικούς ,που έχουν εκδοθεί για το σκοπό αυτό και με τους  οποίους  ταυτοποιείται ο κάθε ένας ξεχωριστά . Η λειτουργία της ΗΔΙΚΑ έχει την ίδια λογική με αυτήν που έχουν πλέον όλες οι εφαρμογές (πχ. ΑΑΔΕ, gov.gr, Τράπεζες κλπ) που χρησιμοποιούνται τόσο από τους φορείς όσο και από τους πολίτες .

Σε εφαρμογή λοιπόν αυτών και προκειμένου να υλοποιηθεί η ανωτέρω διαδικασία που περιγράφεται εντός της Εγκυκλίου , ο/η Δ/ντής/ντρια  κλινικής του ΕΣΥ ή ο/η  Καθηγητής/τρια  της Πανεπιστημιακής Κλινικής  εισέρχεται με τους προσωπικούς του κωδικούς  στην Εφαρμογή της ΗΔΙΚΑ προκειμένου να προχωρήσει στην εισήγηση της παραπάνω αναγκαιότητας.

Υπενθυμίζεται ότι ήδη από το 2019 (αρ. Εγκυκλίου 87864/Δ3/31-05-2019) έχει προσδιοριστεί ο ρόλος του Δ/ντή/ντρια  κλινικής του ΕΣΥ ή του /της  Καθηγητή/τριας  της Πανεπιστημιακής Κλινικής στην συγκεκριμένη διαδικασία, όπως επίσης και οι αναγκαίες διοικητικές παράμετροι, σύμφωνα με τα ισχύοντα.

Το 2023 η Εγκύκλιος με αρ. 62191/Δ3/02.06.2023 (ΑΔΑ: 9ΝΩ746ΜΤΛΗ-Ν9Κ) ενσωμάτωσε στο περιεχόμενό της την δυνατότητα έκδοσης γνωμάτευσης μέσω της ΗΔΙΚΑ όπως επίσης και των απαιτούμενων προσαρμογών σε αυτήν  προκειμένου να τηρηθεί η προϋπόθεση του βαθμού /βαθμίδας του ιατρού που δεν προκύπτει από την εφαρμογή προς το παρόν, όπως επίσης και η ανάγκη της στρογγυλής σφραγίδας (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) .

Διατηρήθηκε δε  για ένα έτος και η χειρόγραφη γνωμάτευση με την ρητή επισήμανση ότι :

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μετά το πέρας του σχολ. έτους 2023-2024, θα προσκομίζεται αποκλειστικά εφεξής Γνωμάτευση/Βεβαίωση Δημόσιου Νοσοκομείου που έχει εκδοθεί μέσω του Συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της ΗΔΙΚΑ Α.Ε.

Όπως διαπιστώθηκε όμως από τα τηλεφωνήματα που δεχθήκαμε, παρατηρήθηκε σε πολλές περιπτώσεις να εκδίδονται γνωματεύσεις μέσω ΗΔΙΚΑ με κωδικούς που αντιστοιχούν σε ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ στην οποία συνυπογράφει χειρόγραφα ο/η Δ/ντής/ντρια  του ΕΣΥ ή αντιστοίχως οι Καθηγητές των Πανεπ.Κλινικών,  γεγονός που αποκλίνει από τα όσα ορίζονται στην Εγκύκλιο.

Προκειμένου λοιπόν να μην μπούν σε μεγαλύτερη ταλαιπωρία γονείς που έχουν ήδη μία τέτοια γνωμάτευση στα χέρια τους  και στα πλαίσια της μεταβατικότητας της εν λόγω διαδικασίας, θα γίνονται κατ΄εξαίρεση δεκτές γνωματεύσεις που έχουν εκδοθεί τοιουτοτρόπως, χωρίς όμως αυτή η μεταβατικότητα να ταυτιστεί με το ΟΡΘΟ.

Παρακαλούμε να ενημερωθούν για τα παραπάνω οι Δ/νσεις Εκπ/σης αρμοδιότητάς σας.

Γενική Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. & Δ.Ε.

Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Τμήμα Β΄ ​