Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2013 08:51

Πάρκο Εθνικής Συμφιλίωσης

Το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία προσκαλεί τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να επισκεφθούν και να ξεναγηθούν στις εκθέσεις του Πάρκου Εθνικής Συμφιλίωσης (ΠΕΣ) στο Γράμμο.

Το ΠΕΣ, το οποίο ιδρύθηκε το 2012 και λειτουργεί υπό την εποπτεία του Ιδρύματος της Βουλής, στοχεύει στην ανάδειξη και αξιοποίηση των τεκμηρίων της ιστορικής μνήμης, αλλά και του σπάνιου περιβαλλοντικού πλούτου της περιοχής του Γράμμου και ευρύτερα της Δυτικής Μακεδονίας. Ως εκ τούτου είναι ιδανικός χώρος για να ενταχθεί σε προγράμματα ιστορικής ή/και περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Περισσότερες πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο.