Τρίτη, 23 Ιουνίου 2015 09:05

Βράβευση μαθήτριας

Η μαθήτρια της Β' τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Αρσενίου Νάξου, Καραμανή Κωνσταντίνα, (δασκάλα, Ισπανοπούλου Αικατερίνη) βραβεύτηκε στο διαγωνισμό δημιουργικής γραφής με το διήγημα "Ο ρατσιστής σκαντζόχοιρος". Το θέμα του διαγωνισμού αφορούσε τη διαφορετικότητα (φυλετική, εθνική, πολιτική, ιδεολογική κ.τ.λ.) όπως αυτή βιώνεται τόσο στο σχολικό όσο και στο κοινωνικό περιβάλλον, όχι μόνο ως προσωπικό  συναίσθημα αλλά και ως αποτυπωμένη συμπεριφορά. Το διαγωνισμό διοργάνωσε το Μεταπτυχιακό Τμήμα Σπουδών Δημιουργικής Γραφής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τις εκδόσεις Γαβριηλίδη. Η τελετή απονομής των βραβείων και των επαίνων πραγματοποιήθηκε σε εκδήλωση ανοικτή στο κοινό, στο χώρο των εκδόσεων Γαβριηλίδη, Αγίας Ειρήνης 17 Μοναστηράκι, Αθήνα, το Σάββατο 20 Ιουνίου. Οι εκδόσεις Γαβριηλίδη θα εκδώσουν τα έργα που διακρίθηκαν σε συλλογικό τόμο. Οι πωλήσεις από τα βιβλία θα διατεθούν στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Read 490 times Last modified on Τρίτη, 23 Ιουνίου 2015 09:15