Διακοπή λειτουργίας ορισμένων υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου – ΔΠΕ Κυκλάδων

Αξιότιμοι κύριοι και κυρίες, φίλοι εκπαιδευτικοί καλημέρα σας,

Από το απόγευμα της Τετάρτης 16 Μαρτίου 2021 και περί τις 7:30 μμ παρουσιάστηκε πρόβλημα σε κεντρική υποδομή αποθήκευσης δεδομένων του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, με αποτέλεσμα να έχει διακοπεί η λειτουργία ορισμένων υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και ιστοσελίδων χρηστών και μονάδων.

Η διακοπή, επηρεάζει τη λειτουργία των υπηρεσιών:

• sch.gr
  • schoolpress.sch.gr
  • e-learning.sch.gr
  • meetings.sch.gr
  • lessons.sch.gr
  • φιλοξενία ιστοτόπων χρηστών και μονάδων στο κλασσικό σύστημα φιλοξενίας ιστοσελίδων (όχι στο νέο σύστημα sch.gr).
  • ιστότοπους άλλων υπηρεσιών που βασίζονται στο σύστημα αποθήκευσης που υπέστη βλάβη.

Η διαδικασία αποκατάστασης βρίσκεται σε εξέλιξη και απαιτεί χρόνο.

Δεν υπάρχει εκτίμηση για τον συγκεκριμένο χρόνο αποκατάστασης του προβλήματος.

Ζητούμε από τους χρήστες μας να μην προχωρούν στην καταγραφή αναφορών προβλημάτων (Δελτίων) για τις αναφερόμενες πιο πάνω υπηρεσίες.

Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

——————————————————————-