Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ελληνικό γάλα… από τη φάρμα στο ποτήρι»

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ελληνικό γάλα… από τη φάρμα στο ποτήρι» σχεδιάστηκε από το Ινστιτούτο Ελληνικού Γάλακτος, μια αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία που ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 2018, με σκοπό να προωθήσει την αγελαδοτροφία στην Ελλάδα….

Το πλήρες κείμενο: Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ελληνικό γάλα… από τη φάρμα στο ποτήρι»

Ανασυγκρότηση Περιφερειακού Συμβουλίου Επιλογής για την κατάρτιση των πινάκων επιλογής και την επιλογή των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου και των Προϊσταμένων των Κ.Ε.Σ.Υ. και Κ.Ε.Α της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) οργανώνει σε συνεργασία με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης επιστημονική ημερίδα με θέμα: «Προγράμματα Σπουδών – Σχολικά Εγχειρίδια: Από το παρελθόν, στο παρόν και το μέλλον»

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η παρουσίαση της διαχρονικής εξέλιξης των Προγραμμάτων Σπουδών και των σχολικών εγχειριδίων  καθώς  και προτάσεις για το «βιβλίο του μέλλοντος»….

Το πλήρες κείμενο: Επιστημονική ημερίδα: «Προγράμματα Σπουδών – Σχολικά Εγχειρίδια: Από το παρελθόν, στο παρόν και το μέλλον»

Επιμορφωτικό Σεμινάριο «Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση»

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών σε συνεργασία με κρατικό Πανεπιστήμιο υλοποιεί και για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19 επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση».

Τo Επιμορφωτικό Σεμινάριο απευθύνεται:

α)  Σε εκπαιδευτικούς που εργάζονται στους τομείς της Εκπαίδευσης και της Διά Βίου Μάθησης

β) Σε Στελέχη της…